Matematiği öğretecek kimselerin matematiğin tarihini, temel kavramlarını, bu temel kavramların ne gibi sorunlar, koşullar altında oluşturulup geliştirildiğini anlaması gerekir. Yoksa matematik belli işlemleri “kurnazca çözüverme” tehlikesi yaşıyor. G.H. Hardy

14 Nisan 2020

Canlı Ders Hazırlığı İle İlgili Tavsiyeler.



Canlı ders ile ilgili düşüncelerimi aktarmak için bu yazıyı hazırladım. Öncelikle bilgisayarınıza kurmanızı tavsiye edeceğim programlar var.  Bu programları kendi sitesinden indirmiş ve Kaspersky ile virüs taramasından geçirilmiş ve temiz olan sitelerin linklerini tavsiye ettim.

a) Mutlaka bilgisayarınızda Microsoft Powerpoint programı olmalı. Eğer böyle bir program yoksa Google slaytlar (https://docs.google.com/presentation/u/0/) veya  vs. kullanabilirsiniz. Yada akıllı tahtalarda yüklü olan Libre Office (ücretsiz) (indirmek için: https://www.libreoffice.org/download/download/) programı bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ben her bilgisayarda korsan bile olsa olduğunu tahmin ettiğim Microsoft Powerpoint programını kullandım. Alışılan en iyisidir yöntemi.

b) Bilgisayarınıza Antropi Akıllı tahta programını kurmanızı tavsiye ederim. Bu programı internette bulduğum bir çok sitede virüslü buldum.  Virüssüz temiz bir dosya olarak https://www.projefatih.com/program-ve-dokuman/antropi-teach-indir/ sitesinden buldum (indirdiğim dosyalarda virüs taraması yaptım) Bu siteden indirip Antropi Teach programını indirip kurdum.

c) Ne olur ne olmaz diye bir de tavsiyem Microsoft Whiteboard programı. İndirmek Microsoftun kendi sitesinden https://products.office.com/tr-tr/microsoft-whiteboard/digital-whiteboard-app .linkinden indirip kurabilirsiniz.  Bu programda duruma göre yedek bir beyaz tahta olarak kullanabilirsiniz.

d) Konu anlatımlarını hazırlamak için kullanacağınız kitapların akıllı tahta uygulamaları. Hangi kitaptan slayt hazırlayacaksanız o kitabın akıllı tahta uygulamasını kitapların akıllı tahta uygulama sitesinden indirip kullanınız.

e) Ekran görüntüsü alma uygulaması. Ben yıllardır Greenshot kullanırım. Greenshot programını https://getgreenshot.org/downloads/ sitesinden indirebilirsiniz. Bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz. Bu programda yapacağınız pek fazla ayar yok. Yapabilirseniz ekran görüntüsü alırken Mouse okunu göstermeme ayarı vs yapabilirsiniz. Az İngilizce ile yapılabiliyor.  Kullandığınız kitapların akıllı tahta uygulamasından beğendiğiniz sorunun ekran görüntüsünü almak için Print Screen tuşuna basmanız yeterlidir. (Normalde her bilgisayarda olan bir tuştur. Ama bu tuşun olmadığı bilgisayarda gördüm.) Print Screen tuşuna basınca Mouse simgesi + işaretine döner ve Mouse ile istediğiniz kısmı seçip Copy to clipboard seçip slaytınıza yapıştırmak için kullanacaksınız. Eğer print Screen tuşu ile yapamıyorsanız system Trayda (ekranınızın sağ alt köşesindeki ses, wifi şifresinin olduğu yerde) bulunan greenshot simgesine tıklayıp capture region yazısına tıklayınca da + işareti çıkar.

Bütün bu tavsiye ettiğim programları bilgisayarınızda kurulu olursa elinizde yedek araçlar hazır olur. Tabi İngilizce öğretmenleri yada Türkçe öğretmenleri için bir şey diyemeyeceğim.

CANLI DERS ÖNCESİNDE

1. Anlatmak istediğiniz konuları örnekleri bir tane powerpoint slaytları şeklinde hazırlayınız. Ben özet konu anlatımı, bir tane çözümlü örnek ve bir tane de öğrencilerin çözmesi için sorular.  Hazırlamak istediğiniz slaytta şablon olarak beyaz renkli bir arka fon vs. düşünün. Çünkü üzerine yazı yazarken renkler sorun çıkarmasın.

 

2) Slaytlarınızı pdf kitaplardan veya kitapların akıllı tahta uygulamalarından greenshot ile seçip copy to clipboard ile kopyalayıp slaytınıza yapıştırınız. Bu şekilde anlatacağınız konu ve slaytlarınızı hazırlayınız. Hazırladıktan sonra isim vererek dosya konumunu bilerek kaydediniz.

 

3) Antropi Teach akıllı tahta uygulamasını açın sağ alt köşedeki 4 çizgi şeklinde olan menüyü açtığınızda içe aktar menüsünden hazırlamış olduğunuz slaytı içeri aktarın.  Böylece slaytınızı antropi akıllı tahta uygulamasına aktarmış olursunuz. Hazırlamış olduğunuz antropi dosyasını kaydetmeyi unutmayınız. 






Paylaş:

0 comments:

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.
Bahadır Sümer