Matematiği öğretecek kimselerin matematiğin tarihini, temel kavramlarını, bu temel kavramların ne gibi sorunlar, koşullar altında oluşturulup geliştirildiğini anlaması gerekir. Yoksa matematik belli işlemleri “kurnazca çözüverme” tehlikesi yaşıyor. G.H. Hardy

İnteraktif Birim Küp Çizme (İso Drawing Tool)

 

6. Sınıf Matematik derslerinde hacim konusunu anlatırken cisimlerin farklı yönlerden görünümlerini işlerken  birim küplere ihtiyaç duyuyoruz. 


https://www.nctm.org/ sitesi Birim küpler ile çizim yapmak için İso Drawing Tool programı hazırlamış. Bu programın adını Türkçeye çevirirsek İzometrik  Çizim Programı olarak çevirebileceğimiz program adını İnteraktif Birim küp çizimi olarak da kullanabiliriz. 


İzometrik noktalı kağıt üzerinde dinamik çizimler oluşturmak için bu etkileşimli aracı kullanabilirsiniz. Kenarları, yüzleri veya küpleri kullanarak şekiller çizip,  2 Boyutlu veya 3 Boyutlu olarak kaydırabilir, döndürebilir, renklendirebilir, ayrıştırabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Sol taraftaki küp simgesine tıklayarak interaktif olarak küpleri yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Her tıklamınızda küpler yerleşecektir. inspect tıklayarak oluşturduğunuz şekillere sağdan, soldan, önden, arkadan bakış atabilir ve çevirerek inceleyebilirsiniz. 

Matematik derslerinizde hacim anlatmak için çok yararlı bir uygulama. Kesinlikle tavsiye ederim. 


İso Drawing Tool web uygulaması için Tıklayınız.