Matematiği öğretecek kimselerin matematiğin tarihini, temel kavramlarını, bu temel kavramların ne gibi sorunlar, koşullar altında oluşturulup geliştirildiğini anlaması gerekir. Yoksa matematik belli işlemleri “kurnazca çözüverme” tehlikesi yaşıyor. G.H. Hardy

22 Aralık 2019

Matematik netlerini artırmak için.


LGS hazırlığında olan öğrencilerimiz için.

MATEMATİK NETLERİ NASIL ARTAR?
Sevgili Öğrenciler sınavlara hazırlanırken netlerinizi artırmada en çok zorlandığınız ders genelde matematiktir. Bu yazımı okuduktan sonra matematik netlerinizin nasıl arttığını zaman içinde fark edeceksiniz.
Öncelikle bu yazıyı okumak istemeniz çözüm yolu bulma arzusunda olduğunuzu gösterir. Benim hayatıma yön veren en önemli sözü öncelikle okuyup, çalışma masanıza ya da sürekli görebileceğiniz bir yere asmanızı öneririm.

“Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar.” David J. Schwartz

1) Konu eksiğini tamamla
Konu eksiğin varsa konuyu tekrar edebileceğiniz ders kitabı, konu anlatımlı yardımcı kaynak ve Youtube'da konu anlatım videolarından faydalanabilirsiniz. Konu tekrarı yaparken not almayı da sakın unutma, özellikle örnekleri. "Matematik bu, nasıl not alırım?" diye düşünme. Konu anlatımda kitaplar önemli notları zaten belirtmiştir, sen de üşenme bir kenara not al. Çözümlü örnekleri anlamadan diğer bir nota kesinlikle geçme.
İlk önce konuların hepsini öğrenmeliyiz ve öğrenirken de neden? niçin? Nasıl? sorularını sormalıyız.

2) Farklı seviyede Kaynak Kitap Kullanmalısın.
Farklı seviyelerde kaynak kitap kullanman senin konuları ilerletmendeki en önemli etken olacak. Biri kolay, biri orta seviye ve sonuncusu zor seviye olmalı ki konular iyice pekişsin.
Kaynak kitap olarak belirlediğiniz en az 2 kitap çözümlü olmalı ki diğer kaynak kitaplardan soru çözerken benzer sorulara bakarak çözebilirsin.

3) Konu Tekrarında Konu Sıralamasını Takip Edin.
Matematik dersinde bir sonraki konu bir önceki konu ile bağlantılıdır. Konuyu sevmesen bile bitirmek zorundasın, ertelemek sana sadece zaman kaybettirir. Oysa konuyu hemen bitirip ilerlemek sana zaman kazandırır.

4) Tekrar ve Pratik.
Matematikte gerçekten konuyu bilmek %30 önemli ama soru çözmek geri kalan kısmı tamamlıyor. Bol soru çözümü önemli, konuyu bitirdikten sonra tamamen bırakma, tekrarını bıraktığın konuyu 2 hafta sonra unutursun. Her hafta bitirdiğin konudan birer test çözsen bile sana yeter emin ol. Her konudan sonra o konun testini çözmek gerekir. Konular ve test çözme işi bittikten sonra artık deneme çözme zamanı.
Zorluk derecesi orta olan bir denemeyle başlayabilirsiniz. Denemeden sonra yapılamayan soruların hepsini tek tek belirleyerek neden yapılamadığını ortaya koymak gerekir. Örneğin dikkat eksikliği, konu eksikliği, bilgi eksikliği, az soru çözme eksikliği… Sorun nedir? Her soru için bu çıktıyı yapmak gerekir.

5) Soru Defteri
Yapamadığın soruları veya belli başlı soru kalıplarını detaylı bir açıklamayla yazdığın bir soru defterin olsun. Tekrarlarını buradan yapabilirsin, kolaylık olur.
Çözümünü öğrenmediğin hiçbir soruyu bırakma sonra arkandan ağlar.
Konu eksiğin tamamlanıp tekrar için çözmen gereken kolay, orta ve zor seviyede soruları bitirip, çözümünü öğrenemediğin soru tipi kalmadığında ve tüm gerekenleri yaptığından emin olduğunda bir sonraki denemede netinin yükseldiğini keyifle deneyimleyeceksin. Her denemeden sonra yukarıda belirtilen çalışmalar tekrar yapılmalı. Böylelikle matematik netlerinizin artacağını göreceksiniz.
Bir anda mükemmel bir başarı bekleyip asla kendini hayal kırıklığına uğratma, hedefine adım adım yaklaş.

Sen değil matematik senden korksun.
Bu yazıyı sabırla okuyup yapman gerekenleri adım adım yapmaya başladığında senin en büyük kazancın problemler karşısında korkusuz olup sorunun üzerine gitme bilincine sahip olman olacak.
Başarısızlıklar bir sonraki adımın daha sağlam bir şekilde atılmasına sebep olur.
Başarısız olmaktan asla korkma.

Paylaş:

0 comments:

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkür ederim.
Bahadır Sümer